Miyou
Pomoc
Kontakt
W czym możemy Ci pomóc?
  • Co zrobić aby zwrócić produkt?

    Jeżeli chcesz zwrócić do nas produkt odeślij go na adres: Miyou, Gdów 285, 32-420 Gdów
    1. Koszt odesłania produktów pokrywa kupujący.
    2. Do przesyłki dołącz formularz zwrotu (lub wyslij mailem) dostępny pod tym linkiem oraz dowód zakupu.

    Szczegółowy regulamin zwrotów dostępny jest pod tym linkiem.

  • Gdzie wysłać zwracany produkt?

    Zwracane produkty wyślij na adres: Miyou,
    Gdów 285, 32-420 Gdów

  • Ile mam czasu na zwrot?

    Od umowy możesz odstąpić w terminie 14 dni, lub warunkowo do 30 dniu jeżeli spełnisz odpowiednie warunki:

    1. Produkt posiada oryginalne metki oraz opakowanie.
    2. Produkt nie posiada oznakowań użytkowania.
    3. Złgłosisz chęć odstąpienia od umowy w formie pisemnej lub na e-mail w terminie do 30 dni od daty zakupu.

  • Co zrobić aby wymienić na inny rozmiar?

    Nie ma możliwości wymiany produktów na inny rozmiar, jeżeli jesteś zainteresowany innym rozmiarem proszę o zwrot zakupionego produktu a w międzyczasie zakup innego rozmiaru.

  • Kiedy otrzymam zwrot pieniędzy?

    Dokonane przez Ciebie płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy na zasadach wskazanych w regulaminie zwrócimy Ci niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania od Ciebie oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

    Możemy wstrzymać się ze zwrotem otrzymanej od Ciebie płatności do chwili otrzymania rzeczy z powrotem.
    Płatność zostanie zwrócona w tej samej formie w jakiej zamówienie zostało opłacone.

  • Jak złożyc reklamację?

    Jeśli jesteś konsumentem, w przypadku gdy zakupiony u nas towar okaże się wadliwy, masz prawo reklamować go w oparciu o rękojmię. Reklamację najlepiej złożyć na adres e-mail: sklep@miyou.pl dołączając zdjęcia reklamowanego produktu wraz z opisem.

  • Jak długo rozpatrywana jest reklamacja?

    Rozpatrzenie Twojej reklamacji (ustosunkowanie się do niej) nastąpi w ciągu 14 dni od daty otrzymania przez nas Twojego zgłoszenia reklamacyjnego.

    Więcej informacji na temat reklamacji znajdziesz w naszym Regulaminie sprzedaży.

  • Jaki jest czas realizacji zamówień?

    Zamówienia złożone i opłacone do godziny 13:00 w dni robocze wysyłamy tego samego dnia. W szczególnych przypadkach zamówień z grawerem ten czas może się wydłużyc do 1 dzeń roboczy.

  • Zamówienia z grawerem

    Jeżeli nie podałeś dokładnych informacji dotyczących grawera, czas wysyłki może się wydłużyć do momentu otrzymania od Ciebie dokładnych informacji dotyczących grawera.

Dział obsługi klienta


tel: 576332001
email: zamowienia@miyou.pl

Godziny pracy infolinii:
poniedziałek - piątek | 9:00 - 15:00


Adres firmy:
ul. Krakowska 285
32-420 Gdów

Formularz kontaktowy

* - Pole wymagane

Zapisz się na newsletter i zgarnij 10% rabatu na pierwsze zakupy!
Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami w naszym sklepie!

Próba złota 585 czy 333 - jaką próbę złota wybrać?

Próba złota 585 czy 333 - jaką próbę złota wybrać?

Na naszym rodzimym rynku biżuterii popularne są dwie próby złota - 585 oraz 333. Bardzo często klienci pytają mnie, która próba w biżuterii będzie lepsza i czym tak naprawdę się różnią. W tym krótkim poradniku postaram się przybliżyć Ci wszystkie niezbędne informacje dzięki, którym podejmiesz świadomy wybór próby złota podczas kolejnych zakupów biżuterii.

 

Jakie są dostępne próby złota?

Na samym początku warto przybliżyć definicję próby probierczej wyrobu, aby lepiej zrozumieć oznaczenia, z którymi często spotykamy się w opisach, charakterystykach biżuterii.

Próba probiercza oznacza stosunek masy metalu szlachetnego w wyrobie względem całkowitej masy - czyli mówiąc prościej, ile „czystego” złota (lub srebra) znajduje się w masie całego produktu. Próby złota zostały wprowadzone, w celu standaryzacji zawartości metali szlachetnych w biżuterii. Dzięki temu w prosty i szybki sposób otrzymujemy informację, ile tak naprawdę jest złota lub srebra w danym produkcie.

próba złota

Do określania zawartości złota w wyrobach jubilerskich używa się również miary karatowej. Karat (kt lub ct) określa zawartość (tzw. czystość) złota w stopie metali, z którego wykonana jest dana biżuteria. Ciekawostką jest, że używa się jej również do określania wielkości kamieni. Jeżeli chcesz wiedzieć, skąd wzięła się nazwa karat - zaglądnij na naszego bloga do wpisu - “Słownik pojęć jubilerskich”. Wróćmy jednak do jednostki miary, jaką jest karat. 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie - oznacza to, że 24 karatowe złoto to złoto czyste odpowiadające próbie 999. Poniżej znajdziesz tabelę prób złota, procentową zawartość złota w stopie oraz odniesienie do miary karatowej.

Próba

Karat

Zawartość % złota w stopie

Próba 999

24 karatowe

999,9 % złota

Próba 916

22 karatowe

91,6% złota

Próba 750

18 karatowe

75% złota

Próba 585

14 karatowe

58,5% złota

Próba 500

12 karatowe

50 % złota

Próba 375

9 karatowe

37,5% złota

Próba 333

8 karatowe

33,3% złota

 

Jaką próbę złota wybrać?

W przypadku biżuterii złotej najpopularniejsza jest próba 585, z której wykonuje się pierścionki zaręczynowe, obrączki, bransoletki oraz naszyjniki. Według mistrzów złotnictwa próba złota 585, czyli 14 karat jest najlepszym kompromisem pomiędzy trwałością a szlachetnością wyrobu. Fakt, iż biżuteria próby 750 lub 916 posiadałaby więcej czystego złota, natomiast złoto jest bardzo miękkie i taka biżuteria byłyby podatna na zarysowania lub uszkodzenia. Złoto najwyższej próby 999 wykorzystuje się do wyrobu produktów inwestycyjnych takich jak złoto inwestycyjne w postaci sztabek złota oraz złotych monet - które pakowane są w specjalny sposób, który chroni je przed uszkodzeniami. 

Dla osoby, która na co dzień nie zajmuje się jubilerstwem, na pierwszy rzut oka, ciężko odróżnić biżuterię złotą próby 333 od biżuterii próby 585. Natomiast łatwo zobaczyć różnicę w cenie, chociaż niezawsze - duże sieciówki jubilerskie oferują klientom biżuterie w pozornie niskich cenach - proponująć biżuterię próby 333, ponieważ nie każdy z nas zwróci na to uwagę lub po prostu nie rozumie, co ta próba oznacza. Z czego to wynika? Bardzo często klienci porównują ceny wyrobów jubilerskich u różnych jubilerów, patrzą na sam kształt, model lub splot nie zwracając uwagi na próbę złota - myśląc, że u innego jubilera trafili na okazję, ponieważ jest taniej. Okazuję się jednak, że jeden jubiler sprzedaje ten sam model biżuterii natomiast w niższej próbie złota - więc tak naprawdę nie trafiliśmy na okazję a różnice w zawartości złota w wyrobie. Dlatego zawsze warto sprawdzić próbę złota danego wyrobu i do niej się odnosić przy porównywaniu cen. Znajdziemy wiele popularnych modeli biżuterii u różnych jubilerów, które będą się różnić np. tylko próbą złota - a co za tym idzie realną wartością.

W naszym sklepie internetowym w opisie produktu zawsze znajdziesz próbę wyrobu, dzięki czemu wiesz co kupujesz i możesz podjąć świadomą decyzję.

 

Kiedy wybrać 585, a kiedy 333? Wady i zalety

Złota biżuteria próby 333 w postaci np. obrączek jest dobrym wyborem dla osób, które chcą przeznaczyć na ten cel mniejszą kwotę. Taka biżuteria jest bardziej wytrzymała na zniekształcenia, zarysowania oraz uszkodzenia natomiast praktycznie nie różni się wyglądem od biżuterii 585. Złoto 333 jest również częściej wybierane w produktach o dużej masie, ponieważ gotowy wyrób będzie tańszy. Ma to jednak swoje wady, ponieważ złoto próby 333 po jakimś czasie czarnieje - pokrywając się ciemnym nalotem. Jest to proces naturalny spowodowany domieszką innych metali w stopie. Dla przykładu biżuteria wykonana ze złota próby 585 nie powinna czernieć. Dla osób, dla których ważna jest szlachetność wyrobu, idealnym wyborem będzie biżuteria wykonana ze złota 585. 

Ciekawostka: mimo że biżuteria próby 333 jest twardsza i mniej podatna na uszkodzenia, trudniej ją naprawić. Często oddając biżuterię do złotnika, celem naprawy usłyszymy, iż biżuteria 585 jest dużo łatwiejsza do naprawy z powodu swoich właściwości.

 

Kolor złota a próba - jaka jest różnica

Jeżeli mistrz złotnictwa chce zmienić kolor złota, dodaje do stopu odpowiednie domieszki innych metali. Przy wyrobie biżuterii wykorzystuje się wiele metali, które nadają gotowym stopom pożądane cechy charakterystyczne takie jak barwa, połysk, wytrzymałość. Najpopularniejszymi metalami są np. pallad - który nadaję biżuterii białego odcienia lub miedź - którą wykorzystuje się do produkcji różowego złota. 



Próba srebra 925

W sklepach jubilerskich online dominującą próbą srebra jest próba 925, która oznacza, iż w stopie produktu znajduje się 92,5% czystego srebra. Zdecydowanie rekomendujemy zakup biżuterii tej próby, ponieważ jest to najlepszy stosunek srebra do innych metali, wykorzystywany do produkcji biżuterii srebrnej. Taki stop jest idealnym kompromisem pomiędzy szlachetnością wyrobu a jego użytecznością, trwałością i odpornością na uszkodzenia i zarysowania. Srebro, tak jak złoto, jest metalem miękkim, więc biżuteria z czystego srebra byłaby podatna na zarysowania, uszkodzenia i odkształcenie. Srebro próby 999 możemy znaleźć w produktach inwestycyjnych oraz kolekcjonerskich takich jak srebrne łyżki, srebrne monety lub sztabki srebra.

Oznaczenie próby znajdziesz na wyrobie w postaci cechy probierczej oraz na metce jubilerskiej przy produkcie. W lekkich produktach srebrnych poniżej 5 gram czasami nie jest umieszczana cecha probiercza, ponieważ (w dużym uproszczeniu) Polskie prawo zobowiązuje jubilerów oraz producentów biżuterii do cechowania (oznaczania) biżuterii srebrnej o wadze przewyższającej 5 gram w przypadku złota jest to waga ponad 1 gram.

 

Podsumowując, każda próba ma swoje wady i zalety, dlatego w ofercie naszego sklepu internetowego z biżuterią znajdziecie wyroby zarówno ze złota 585 oraz 333. Jeżeli chodzi o srebro, to zdecydowanie polecamy zakupu biżuterii srebrnej o próbie 925. Ostateczny wybór zależy od preferencji klienta, przeznaczenia biżuterii oraz naszego budżetu na zakup.

Jeżeli chcesz poznać więcej charakterystycznych terminów w branży biżuterii to zapraszamy Cię do naszego artykułu: “Słownik terminów w jubilerstwie – czyli jak odnaleźć się w świecie biżuterii?”

Życzę udanych zakupów!

Polecamy -> Sprawdź nasze zawieszki modułowe charms ze złota 585!

 

do góry
Szablon Shoper Icon™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium