Kolczyk w pępku – piercing pępka
Myślisz o zrobieniu sobie kolczyka w pępku? Jest to jedna z najpopularniejszych rodzajów piercingu w ciele. Kolczyk w pępku jest symbolem niezależności i wolności. Taka biżuteria zdobiła kobiece ciała już w starożytności. Ilość kolczyków w ciele świadczyła o statusie ekonomicznym posiadacza. W starożytnym Egipcie kolczyk w pępku nosili tylko członkowie rodziny królewskiej. W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie zagadnienia związane z kolczykiem w pępku, które pozwolą Ci podjąć odpowiednią decyzję. Dowiesz się z jakich materiałów wykonuje się kolczyki do pępka, jak wygląda zabieg przekucia pępka oraz jak dbać o higienę przekłutego miejsca aby szybko się zagoiło.
Jak wygląda przekłucie pępka – belly button piercing
Przed wykonaniem piercingu pępka, upewnij się, że nie masz żadnych przeciwwskazań medycznych do wykonania zabiegu. Pamiętaj aby wybrać doświadczonego piercera, który zapewni bezpieczny i komfortowy przebieg zabiegu. Procedura piercingu pępka powinna rozpocząć się od rozmowy z piercerem, który powinien upewnić się, że osoba, która chce wykonać zabieg nie ma żadnych przeciwwskazań. Następnie powinien opowiedzieć o przebiegu zabiegu. Miejsce przekłucia powinno zostać dobrze zdezynfekowane, następnie przekłuwa się sterylną igłą skórę powyżej pępka i wkłada się odkażony (sterylny) kolczyk w miejsce przekłucia. Dobry piercer powinien również udzielić wskazówek na temat higieny i gojenia przekłutego miejsca. Zazwyczaj przekłuwa się skórę ponad pępkiem natomiast nie jest to reguła. Kolczyk w pępku może być wykonany poniżej pępka, z boku pępka lub w samej bliźnie pępka.
Czy przekucie pępka jest bolesne?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ponieważ każdy z nas odczuwa ból inaczej, natomiast osoby, które fascynują się piercingiem w ciele i wykonały wiele takich zabiegów piercingu w różnych miejscach ciała twierdzą, iż kolczyk w pępku jest jednym z najmniej bolesnych. W obszarze pępka nie znajdziemy wielu zakończeń nerwowych. Osoby, które posiadają kolczyk w pępku, zabieg opisują jako: „lekki nacisk z szybkim uszczypnięciem”.
Pielęgnacja kolczyka w pępku – czyli jak dbać o przekłute miejsce?
Jeżeli chcesz szybko i komfortowo przejść przez okres gojenia przekłutego miejsca należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- nie dotykaj przekłutego miejsca nieodkażonymi rękami, najlepiej zaopatrzyć się w mydło antybakteryjne;
- staraj się oczyszczać przekłute miejsce przeznaczonymi do tego celu środkami np. Octenisept lub antybakteryjnym, bakteriobójczym mydłem - w przypadku mydła pamiętaj aby dobrze wypłukać mydło z rany;
- używaj do przemywania jednorazowego ręcznika (zwykły materiałowy ręcznik może przenosić bakterie);
- do przemywania rany nie stosuj spirytusu, ani wody utlenionej;
- przez pierwsze 2 tygodnie staraj się nie nosić ubrań, które mogą podrażać przekłute miejsce lub zaczepić się o kolczyk;
- staraj się wysypiać, nie spożywać alkoholu, możesz również suplementować się witaminą C, B, cynkiem oraz żelazem, które pomogą w procesie gojenia;
- gojenie trwa ok. 3-6 miesięcy, w niektórych przypadkach pełne wygojenie przekłucia pępka może trwać nawet kilka lat.
W przypadku ewentualnego podejrzenia infekcji, dużego zaczerwienienia lub obrzęku możesz posmarować przekłute miejsce antybiotykiem antybakteryjnym takim jak Tribiotic. Pamiętaj, jeżeli objawy się pogarszają należy skontaktować się z lekarzem. Przez pierwsze kilka dni (do ok. 2 tyg.) przekłute miejsce może być zaczerwienione, opuchnięte oraz wrażliwe na dotyk. Dodatkowo jeżeli chcesz przyśpieszyć okres gojenia przekłutego miejsca możesz skorzystać z maści i żeli przyśpieszających gojenie.
O czym należy pamiętać w trakcie zabiegu piercingu pępka?
Pamiętaj aby zwrócić uwagę na wymienione aspekty podczas zabiegu przekłucia pępka:
- igła oraz kolczyk do pępka powinny być sterylne;
- zwróć uwagę czy piercer wyciąga igłę ze sterylnego opakowania;
- piercer powinien wykonać zabieg igłą a nie pistoletem;
- piercer powinien zaznaczyć miejsce przekłucia pępka specjalnym markerem;
- studio ma doświadczenie, opinie w internecie lub np. zdjęcia z wykonanych zabiegów;
- staraj się wybierać studio piercingu z dużym doświadczeniem i dobrymi opiniami.
Jak zredukować ból podczas zabiegu piercingu
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad dotyczących zniwelowania dyskomfortu podczas zabiegu przekuwania pępka:
- wybierz doświadczonego piercera oraz zaufane studio;
- zachowaj spokój podczas zabiegu;
- słuchaj wskazówek piercera podczas zabiegu;
- nie skupiaj swojej uwagi na samym przekuciu lecz na wyniku zabiegu;
- możesz zapytać piercera o zastosowanie żeli, kremów lub sprayu znieczulającego;
- spróbuj zrelaksować się przed zabiegiem, wziąć kilka głębokich oddechów, posłuchać ulubionej muzyki, uspokoić tętno, odwrócić swoją uwagę podczas zabiegu.
Zachowaj spokój! pamiętaj, że bardzo często osoby podczas zabiegu mówią, iż spodziewali się większego bólu niż rzeczywiście odczuli podczas zabiegu, wszystko jest kwestią naszego nastawienia.
Ile kosztuje przekłucie pępka?
Na dzień 16 marca 2020 roku ceny przekłucia pępka wahają się w okolicach 100 zł. Zazwyczaj w cenę zabiegu wliczona jest cena kolczyka. Cena może się różnić w zależności od wybranego kolczyka i materiału z jakiego jest wykonany. Jako pierwszy kolczyk, który wkładamy w trakcie wykonania zabiegu, najlepiej wybrać kolczyk do pępka wykonany z bioplastu, czyli materiału, który jest hipoalergiczny i przyśpiesza gojenie się rany. Po wygojeniu przekłucia można wybrać kolczyki do pępka wykonane ze stali chirurgicznej, srebra lub złota.
Kolczyk w pępku w ciąży
Należy pamiętać iż podczas ciąży brzuch kobiety rośnie a skóra się rozciąga co może powodować dyskomfort, zadrapania oraz inne komplikacje. Na czas ciąży należy wyciągnąć kolczyk. Niektórzy polecają na czas ciąży wymienić kolczyk na taki, który wykonany jest z elastycznego materiału - bioplastu, natomiast zdecydowanie lepiej na czas ciąży zrezygnować z noszenia kolczyka w pępku. Jeżeli chodzi o wykonanie zabiegu przekłucia pępka w trakcie ciąży, zdecydowanie odradzamy ponieważ taki zabieg w niektórych przypadkach może powodować zakażenie oraz infekcje, które mogą powodować nieprzyjemności i komplikacje w trakcie ciąży. Lepiej darować sobie takie ryzyko i poczekać ok. dwa miesiące po urodzeniu, kiedy skóra oraz organizm wróci do dobrej kondycji.
Przeciwwskazania do wykonania piercingu
Pamiętaj! w przypadku schorzeń związanych z krzepliwością krwi lub cukrzycą nie należy decydować się na piercing. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze i nie warto ryzykować bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Rodzaje kolczyków do pępka
W zależności od gustu i upodobań na rynku znajdziemy wiele różnych typów i modeli kolczyków do pępka, które ozdabiają kobiece pępki. Jeżeli zastanawiasz się jaki rodzaj kolczyka do pępka wybrać to z pewnością pomoże Ci nasza prezentacja najpopularniejszych typów kolczyków do na rynku. Wyróżniamy 4 główne typy kolczyków do pępka: banana bells, spiral ring, ball captive rings oraz top dangle rings.
- Banana bells – to najbardziej popularny typ kolczyka do pępka. Nazwę wzięła się od kształtu zakrzywionej sztangi podobnej do kształtu banana. Na końcach sztagi znajdują się ozdobne elementy zazwyczaj w kształcie kulki. Swoją popularność zyskały dzięki łatwości zakładania, wygodzie noszenia oraz prostocie designu. Dekoracyjne elementy w kształcie kulki mogą być ozdobione kolorowymi cyrkoniami. Bardzo popularne są również długie kolczyki do pępka z wiszącymi elementami w różnych kształtach np. motylka lub kwiatka.
- Spiral rings – jak sama nazwa mówi są to kolczyki w kształcie spirali. Zazwyczaj posiadają jedno dekoracyjne zakończenie w różnych kształtach np. trójkąta, prostokąta lub okrągłej kolorowej cyrkonii.
- Ball captive rings – zwykle nazywane w skrócie BRC, w przeciwieństwie do sztandarowych zakrzywionych sztang, ten kolczyk do pępka charakteryzuje się kształtem pierścienia z ozdobną kulką na środku.
- Top dangle rings – ten kolczyk do pępka charakteryzuje się dużą ozdobną formą przymocowaną do górnej części zakrzywionej sztangi.
Kolczyk do pępka – jaki materiał wybrać?
Kolczyk do pępka zdobi kobiece pępki od setek lat. Jest bardzo popularny i ma duże grono zwolenników. Właśnie dlatego na rynku znajdziemy kolczyki do pępka ze złota, srebra, stali chirurgicznej oraz bioflexu. Przedstawimy Ci wady i zalety każdego z materiałów z jakich wykonuje się kolczyki do pępka.
- Stal chirurgiczna (stal 316L) – idealny kolczyk do pępka dla alergików. Najpopularniejszy materiał używany do wyrobu sztang. Zalety: wysokiej jakości stal używana do wytwarzania przyrządów chirurgicznych, pięknie się błyszczy, rzadko uczula - idealna dla alergików, doskonała jakość w niskiej cenie, trwała na zarysowania i uszkodzenia.
- Bioflex – idealny materiał zapewniający komfort, szczególnie w trakcie gojenia się rany, wadą jest natomiast wygląd kolczyka z bioflexu, który przypomina plastik. Zalety: elastyczny i lekki, zmniejsza ryzyko infekcji, idealny materiał do kolczyka w trakcie gojenia przekłucia, idealny dla aktywnych osób.
- Złoto – złoto jest niezwykle luksusową opcją, idealny pomysł na prezent dla osoby która nosi kolczyki w pępku. Najbardziej szlachetny i ozdobny materiał. Zalety: nie zawiera niklu, cenny i luksusowy materiał.
- Srebro – srebrny kolczyk do pępka to najlepszy wybór ponieważ srebro to materiał szlachetny, który pasuję do każdej stylizacji oraz posiada właściwości prozdrowotne. Zalety: pasuje do większości stylizacji, szlachetny materiał w przystępnej cenie, właściwości prozdrowotne, srebro ma również właściwości antyseptyczne – antybakteryjne, biżuteria ze srebra jest uniwersalnym prezentem dla każdej kobiety.
- Materiały mieszane – nowoczesne technologie pozwalają na maksymalizowanie komfortu stosowania kolczyków do piercingu, właśnie dlatego na rynku znajdziemy np. kolczyki, w których element ozdobny wykonany jest z materiały szlachetnego takiego jak złoto lub srebro, natomiast sztanga, która ma bezpośredni kontakt z ciałem wykonana jest z najwyższej jakości stali chirurgicznej.
Cena kolczyka do pępka waha się od kilkunastu złotych, nawet do kilkuset w zależności od materiały z jakiego wykonany jest kolczyk do pępka.
W naszym sklepie internetowym z biżuterią znajdziesz złote kolczyki do pępka, srebrne kolczyki do pępka oraz kolczyki do pępka ze stali chirurgicznej. Mnogość materiałów sprawia iż każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od gustu oraz upodobań. Największą popularnością cieszą się:
- złoty kolczyk do pępka: z motywem aniołka, serca lub z piekną cyrkonią;
- srebrny kolczyk do pępka wiszący z motywem motyla z kolorowymi cyrkoniami, z motywem serca, z ciekawymi zawieszkami takimi jak motyw drzewa, motyw serca, motyw kwiatka, lub pięknymi cyrkoniami – w tych kolczykach zastosowaliśmy sztangę wykonaną ze stali chirurgicznej aby maksymalizować komfort naszych klientów;
- kolczyk do pępka ze stali chirurgicznej 316l.
Zapraszamy do zakupów! Mamy nadzieje, że artykuł pomógł Ci podjąć decyzję, i dostarczył wielu ciekawych informacji, które pozwolą Ci na świadomy zakup kolczyka do pępka. Pamiętaj, że rady, które prezentujemy w powyższym artykule są oparte na doświadczeniu naszych klientów, którzy przeszli zabieg przekucia pępka natomiast są to porady ogólne, zawsze należy podchodzić do kwestii piercingu indywidualnie i zastosować się do porad doświadczonego piercera lub lekarza. Dbajmy o swoje zdrowie, a do kwestii piercingu podchodźmy odpowiedzialnie.
Sprawdź nasze propozycje biżuterii na sezon wiosna/lato 2021.