INFOLINIA 9:00-16:00 NUMER TELEFONU: +48 576-332-001
Asortyment Moje zakupy
 • BIŻUTERIA MODUŁOWA CHARMS

 • BIŻUTERIA DAMSKA

 • BIŻUTERIA MĘSKA

 • KOLEKCJE

 • BIŻUTERIA Z GRAWEREM

 • BIŻUTERIA NA PREZENT

 • PUDEŁKA GRAWER

 • Rodzaje splotów w łańcuszkach

  Złote i srebrne łańcuszki dla kobiet i mężczyzn

  Łańcuszek to najbardziej podstawowy element biżuterii, który może być noszony samodzielnie lub stworzyć piękny naszyjnik wraz ze złotym, lub srebrnym wisiorkiem. W naszym sklepie znajdziesz złoty łańcuszek próby 585, czyli wysokiej jakości 14 karatowego złota, złoty łańcuszek próby 333 oraz srebrny łańcuszek próby 925. W naszym sklepie jubilerskim online Miyou staramy się zawsze posiadać wiele modnych i różnorodnych wzorów biżuterii, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Właśnie dlatego w kategorii złotych i srebrnych łańcuszków znajdziesz wiele fascynujących splotów łańcuszków takich jak: ankier, blaszki, figaro, kordel, kostka, lisi ogon, monaliza, pancerka, singapur, żyłka oraz nietypowe sploty w kategorii inne. Dzięki tak bogatej ofercie złotych i srebrnych łańcuszków mamy pewność, że każdy będzie mógł dobrać odpowiedni łańcuszek do swoich preferencji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat splotów łańcuszków, zapraszam Cię do dalszej części tego wpisu.

  Sploty łańcuszków

  W tej części naszego wpisu opiszemy Ci najpopularniejsze sploty łańcuszków. Dowiesz się, skąd wzięły swoją nazwę, czym się charakteryzują oraz zobaczysz przykłady różnych rodzajów splotów.
   

  PANCERKA

  Pancerka to splot łańcuszka, który charakteryzuję się płaskimi ogniwami o oszlifowanych brzegach. Dzięki szlifowaniu brzegów ogniw łańcuszek pięknie się mieni i odbija światło. Występuję w różnych wariacjach i kształtach. W męskich wariacjach tego łańcuszka można spotkać ogniwa w kształcie kwadratu lub prostokąta. Taki kształt nadaję surowej formy, bardziej typowej dla męskiej biżuterii. 

  Nazwa splotu pancerka powiązana jest ze strukturą wykorzystywaną w pancerzach - połączenie spłaszczonych ogniw.

   

  Łańcuszek ze splotem ankier/marina/gucci

  Łańcuszek ze splotem ankier

  ANKIER / GUCCI / MARINA

  Łańcuszki ze splotem ankier charakteryzują się tym iż jedno ogniwo łączy ze sobą dwa ogniwa w środku. Zazwyczaj występują ogniwa owalne, natomiast występują również ogniwa o innych kształtach. Niektóre odmiany łańcuszka mają gładkie zaokrąglone powierzchnie. Inne mają płaskie zewnętrzne powierzchnie, utworzone w procesie zwanym diamentowaniem. Taka wersja łańcuszka jest bardzo popularna ze względu na efekt odbicia światła od wypolerowanej powierzchni ogniw. 

  Nazwa splotu ankier prawdopodobnie pochodzi od angielskiego "anchor" czyli kotwicy. Splot wzorowany jest łańcuchami, których używano do kotwic i holowania statków. 

  Splot marina lub inaczej mariner może być również klasyfikowany do łańcuszków typu ankier. Charakteryzuje się owalnymi ogniwami z dodatkowym pojedynczym paskiem na środku każdego ogniwa.

  Podobnie jak figaro i pancerka, ogniwa mogą być młotkowane i diamentowane w celu uzyskania efektu odbijania światła - pięknie się błyszczy. 
  Splot typu gucci może być wariacją splotu marina, posiada pomiędzy każdymi 2 owalnymi ogniwami jedno ogniwo w kształcie pierścienia lub ogniwa połączone są naprzemienne, obrócone o 180 stopni względem siebie (tak ja w przypadku standardowego ankiera).

   

  Łańcuszek ze splotem singapur

  SINGAPUR

  Splot singapur, z angielskiego "twisted curb", czyli skręcona pancerka. Łączenie ogniw jest tak zaprojektowane, że nawet przy wyprostowaniu łańcuszka zachowuję on swoją krzywiznę. Łańcuszek ze splotem singapur jest powszechnie wybierany do noszenia zawieszek, ponieważ jest bardzo mocny niezależnie od szerokości. Jest to klasyczny, elegancki łańcuszek, który dobrze komponuje się z pięknymi wisiorkami i można go nosić codziennie.

   

  Łańcuszek ze splotem figaro

  FIGARO

  Splot figaro posiada spłaszczone ogniwa, które różnią się rozmiarem. Zwykle ma dwa lub trzy krótsze ogniwa na przemian z jednym dłuższymi. Figaro powstał we Włoszech i jest bardziej popularny wśród mężczyzn. Jego nazwa inspirowana była operami "Wesele Figara" oraz "Cyrulik Sewilski".

   

  Łańcuszek ze splotem kordel

  KORDEL

  Splot typu kordel po angielsku jest nazywany "rope" czyli lina, ponieważ składa się z małych ogniw, które przypominają kształt liny. Jego polska nazwa pochodzi od angielskiego słowa "cord" czyli sznur. Jest bardzo popularny na całym świecie. Drobniejsze łańcuszki mogą być noszone z zawieszką, natomiast grubsze łańcuszki są noszone samodzielnie. Łańcuszek jest popularny w kulturze hip-hop i został spopularyzowany przez takie grupy jak Golden Age oraz Run D.M.C. Bardzo często łańcuszki z tym splotem są dmuchane (czyli puste w środku), co sprawia, że grubsze sploty wyglądają okazale, natomiast są tańsze ze względu na małą wagę.

   

  Łańcuszek ze splotem typu bismarck

  Złoty łańcuszek bismarck

  BISMARCK

  Splot typu bismarck jest bardzo ciekawy, ponieważ składa się z owalnych ogniw połączonych ze sobą, które tworzą rzędy. Nazwa pochodzi od Kanclerza - Otto von Bismarcka, który ponoć był wielbicielem tego typu łańcuszków. Bardzo często ten splot występuję w wielu wariacjach np. potrójnych rzędach.

   

  Łańcuszek ze splotem typu kostka

  Złoty łańcuszek kostka

  KOSTKA

  Splot typu kostka wziął swoją nazwę od kwadratowego kształtu ogniw. Wykonany jest z cienkiego, prostokątnego drutu (złotego lub srebrnego) o kwadratowym przekroju. Każde kwadratowe ogniwo jest następnie ściśle ze sobą powiązane, tworząc piękny łańcuszek w geometrycznym stylu. Takie łańcuszki występują w wersjach podwójnych i potrójnych lub np. z motywem greckim. Nazywany jest również splotem weneckim. Kobiety często wybierają cieńsze wersje w połączeniu z wisiorkami. Grubsze wersje wybierane są częściej przez mężczyzn.

   

  Łańcuszek ze splotek typu żyłka

  ŻYŁKA

  Zamiast widocznych ogniw, łańcuszek ze splotem typu żyłka składa się z pierścieni, które ściśle do siebie pasują, tworząc łańcuszek o wyglądzie elastycznej rurki i fakturze skóry węża. Oprócz łańcuszków, taki splot występuje w bransoletkach i naszyjnikach modułowych na zawieszki.

   

  Inne typy splotów

  SPLOT MESH

  Splot wykorzystywany na przykład w bransoletkach. Szeroka siatka pleciona ze złotego druta.

  Złota bransoletka mesh

   

  SPLOT KRÓLEWSKI / BIZANTYJSKI

  Jeżeli nie znalazłaś/łeś na naszej stronie łańcuszka dla siebie, mamy dla Ciebie propozycję. Nasz mistrz złotnictwa, który od 30 lat specjalizuje się w ręcznej produkcji łańcuszków, może dla Ciebie wykonać łańcuszek ze złota na zamówienie. Jeżeli jesteś zainteresowana/y, wystarczy, że się z nami skontaktujesz. (Minimalne zamówienie to łańcuszek o wadze od ok 10 gram)

  Do usłyszenia/przeczytania w kolejnym artykule. ;)

   
   
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium